تبلیغات

لاوروف: برجام مورد تایید شورای امنیت است و نباید تغییر کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه بار دیگر تاکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته و نباید تغییری در آن بوجود آید.

لاوروف شب گذشته در پایان سفرش به نیویورک در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «این تنها روسیه نیست که تاکید دارد باید برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نجات داد. همه کشورهای اروپایی که در مذاکرات مربوط به حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران مشارکت داشتند و همچنین اکثریت کشورهای عضو سازمان ملل هم همین عقیده را دارند. برجام شکل کاملی از یک توافق بین المللی است که به تایید شورای امنیت هم رسیده و اگر بخواهیم این برنامه را باز کنیم، این کار معادل آن است که روی تمامی توافقات صورت گرفته در چارچوب آن، خط بطلان کشید و این واقعیتی است که همه به آن واقف هستند.»

به گفته وی، اگر آمریکا در مورد ایران نگرانی دارد، این مسئله باید در چارچوب مناسب آن بررسی و حل و فصل گردد.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «هیچ ممنوعیتی در مورد آزمایشات موشک‌های بالستیک وجود ندارد. در مورد مسائل مربوط به حقوق بشر هم شورای حقوق  بشر سازمان ملل مسئول است. نباید سیب و پرتقال را یکی دانست. چنین مقایسه ای درست نیست، بخصوص در مورد مسئله پیچیده ای، مانند برنامه هسته‌ای ایران. اگر آمریکا نگرانی در مورد مسائل مربوط به ایران دارد، این نگرانی باید در چارچوب مناسب آن رفع شود.»

سرگئی لاوروف همچنین یادآور شد که اگر توافقات صورت گرفته پیرامون برنامه هسته‌ای ایران نقض شود، کره شمالی دیگر تمایلی برای به توافق رسیدن با جامعه بین الملل نخواهد داشت.

وی افزود: «اولا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان، هیچکدام نمی خواهند تا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شوند. علاوه بر این، توافق هسته‌ای با ایران روی روند اوضاع پیرامون مشکلات موجود در شبه جزیره کره نیز موثر است. "زیگمار گابریل" وزیر امور خارجه آلمان نیز دیروز سخنان متقاعد کننده ای در این رابطه داشت. وی بدرستی یادآور شد که اگر آمریکا بطور یکجانبه از برجام خارج شود، این برخورد ارسال علامت نادرستی برای کره شمالی خواهد بود.»  

وزیر خارجه روسیه توضیح داد: «اکنون به کره شمالی گفته می شود: از سلاح هسته‌ای چشم پوشی کنید، ما هم تحریمها را لغو خواهیم کرد. ولی اگر توافقات هسته‌ای با ایران نادیده گرفته شود، مقامات پیونگ یانگ خواهند گفت: برای چه با شما به توافق برسیم، وقتی شما قادر به حفظ توافقات خود نیستند. به وعده جامعه بین الملل نمی شود اعتماد کرد.»

لاوروف افزود: «این مسئله کاملا واضح است و من امیدوارم که کسی قصد نداشته باشد چنین مسئله ای را مورد آزمایش قرار دهد و از چنین الگویی تقلید کند.»

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار