تبلیغات

ریاست جمهوری افغانستان: موضوع آزادی زندانیان طالبان را بررسی می‌کنیم

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، اخیرا شماری از رسانه‌ها اعلام کردند که طالبان در ازای موافقت با آتش‌بس خواستار آزادی 1000 نفر از زندانیان این گروه توسط دولت افغانستان است.

«هارون چخانسوری» سخنگوی رئیس جمهور افغانستان در واکنش به این موضوع به خبرنگاران گفت تا کنون هیچ زندانی طالبان آزاد نشده است.

وی افزود: اما برای ایجاد فضای اعتماد بحث درباره آزادی احتمالی زندانیان طالبان توسط دولت افغانستان ادامه دارد.

سخنگوی اشرف غنی تصریح کرد که دولت افغانستان از طالبان خواسته تا فهرستی از زندانیان این گروه را ارائه دهد تا نهادهای قضایی افغانستان آن را بررسی کنند.

چخانسوری خاطرنشان کرد، در مواردی که قوانین افغانستان اجازه می‌دهد تنها آزادی زندانیانی که تهدیدی برای امنیت این کشور محسوب نمی‌شوند بررسی خواهد شد.

وی افزود: طالبان نیز اعلام کرده است که زندانیان دولتی را آزاد خواهد کرد اما این گروه نیز بر اساس فهرستی دولت افغانستان زندانیان را آزاد کند.

سخنگوی رئیس جمهور تصریح کرد که دو طرف باید فهرستی را به یک دیگر ارائه دهند و درباره آزادی زندانیان با هم به تفاهم برسند.

وی افزود: دولت افغانستان آزادی زندانیانی را بررسی می‌کند که بیمار و سالخورده هستند، از سوی محاکم بیگناه شناخته شده‌اند و یا دوران حبس آنها به پایان رسیده است اما اعضای رهبری طالبان شامل این افراد نیستند.

این در حالی است که تاکنون گروه طالبان رسما درخواست آزادی زندانیان این گروه در ازای پذیرش آتش‌بس را تائید نکرده است و این موضوع فقط از سوی برخی از رسانه‌ها مطرح شده است.

اخیرا رئیس جمهور افغانستان در سالروز استقلال این کشور گفته بود که دولت افغانستان حاضر است به مدت سه ماه با طالبان آتش‌بس کند اما این گروه نیز این آتش‌بس را رعایت کند.

انتهای پیام/.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار