تشدید نظارت بر دفاتر فروش سیم‌‌کارت در استان فارس

تبلیغات

تشدید نظارت بر دفاتر فروش سیم‌‌کارت در استان فارس

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، شاید بتوان گفت که برای‌جلوگیری از هرگونه بزهکاری در فضای مجازی ابتدایی‌ترین اقدام شناسایی تمامی بهره‌برداران فضای مجازی یا شبکه ارتباطی است. پیش‌تر فرمانده انتظامی استان فارس اعلام کرده بود که بیش از 5 هزار سیم کارت فعال فاقد هویت در استان فارس کشف و ضبط شده و متهم اصلی فروش و توزیع این سیم‌کارت‌ها توسط کارآگاهان پلیس فتای فارس دستگیر شده است.

سردار احمدعلی گودرزی گفته بود: در پی شکایات متعدد توسط تعدادی از شهروندان مبنی بر کلاهبرداری‌های اینترنتی، افترا، نشر اکاذیب در فضای مجازی و برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی به صورت اینترنتی موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: پس از بررسی‌های فنی مشخص شد که متهمان با سیم‌کارت‌های جعلی و براساس اسناد و مدارک 8 هزار و 163 تبعه هندی، فیلیپینی، عراقی و غیره که در دیتابیس آنها ثبت شده بود سیم‌کارت‌ها را فروخته بودند.

 اگر به اخبار گذشته نگاه کنیم می‌بینیم که اپراتورها موظف شده‌اند که سیم‌کارت‌های اعتباری فاقد هویت را از شبکه خارج کرده و سرویس‌دهی به آنان را متوقف کنند

امکان وجود سیم‌کارت بدون هویت وجود ندارد

مهرداد سهرابی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان فارس ،در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه تمام سیم‌کارت‌هایی که در سیستم ریجستر شده‌اند هویت آنها مشخص است، گفت: به صورت سیستمی این امکان وجود ندارد که سیم‌کارتی وجود داشته باشد و هویت آن‌ مشخص نباشد.

سهرابی در ادامه در پاسخ به این سوال که این سیم‌کارت‌ها مربوط به اتباع خارجی است، اظهار داشت: اگر این سیم کارت‌ها مربوط به این افراد باشد دیگر نمی‌توان گفت که بی‌هویت‌اند اما در خصوص تخلف رخ داده باید گفت که از دو منبع امکان این تخلف وجود داشته است اول اینکه خود افراد اتباع خارجی سیم‌کارت را خریده و‌ در اختیار شخص دیگری قرار داده‌اند و یا اینکه در نمایندگی‌های فروش سیم‌کارت با توجه به اطلاعات اشخاص این تخلف روی داده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان متذکر شد: با توجه به اینکه اپراتورها موظف به خارج کردن سیم‌کارت‌های فاقد هویت از چرخه خدمات‌رسانی هستند آنگونه که اپراتور‌ها گزارش داده‌اند در استان فارس این موضوع به صفر رسیده است.

موبایل کانت مرجعی برای اگاهی از تعداد سیم‌کارت‌ها

ندا رحیمی کازرونی، مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فارس نیز در‌گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه پیش‌تر سامانه برخطی برای احراز هویت سیم‌کارت‌ها ایجاد شده است، اظهار داشت: هر شخصی با مراجعه به این سامانه اینترنتی می‌تواند از تعداد سیم‌کارت‌های ثبت‌شده به نام خود اطلاع یابد و اگر مغایرتی وجود داشته باشد سیم‌کارت را غیرفعال کند.

مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فارس گفت: سامانه موبایل کانت در همین راستا ایجاد شده است و کاربران می‌توانند با مراجعه به این تارنما سیم‌کارت‌هایی که به نامشان ثبت شده را ملاحظه کنند علاوه بر این مشترکان می‌توانند با ارسال کد ملی خود به سرشماره 3000504901 یا 3000150 از تعداد سیم‌کارت‌های ثبت شده به نام خود آگاه شوند.

به اعتقاد رحیمی وجود این‌گونه سیم‌کارت‌ها از سه نقطه فعال‌سازی سیم‌کارت نظیر نمایندگی‌ها، دفاتر فروش و یا دفاتر پیش‌خوان بوده و این در حالی است که وی خبر از تشدید نظارت بر دفاتر و نمایندگی‌های فروش برای جلوگیری از این گونه تخلفات داد.

به هر روی همان گونه که تکنولوژی در حال گسترش است حجم تخلفات نیز در بستر فناوری اطلاعات در حال افزایش است و اقدامات نظارتی سازمان تنظیم مقررات و ناجا مانع از بروز این تخلفات خواهد شد. همان‌گونه که سرعت رشد فناوری قابل کنترل نیست، سرعت بروز تخلفات نیز قابل کنترل نیست و تنها با اقدامات نظارتی می‌توان از بروز این گونه مشکلات جلوگیری کرد.

گزارش از علیرضا پرنیان

انتهای پیام/ع/ش

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار