بحران کودکان تاجیک در عراق و سوریه

تبلیغات

بحران کودکان تاجیک در عراق و سوریه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اخبار، وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان صبح امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در مورخ 26 مه (روز گذشته) مقامات این وزارت در هماهنگی با دیگر نهادهای مرتبط 4 کودک تاجیک را از جمهوری عربی سوریه به تاجیکستان برگرداندند. وزارت خارجه تاجیکستان در این باره گفته است که این اقدام در پرتو تاکید امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری این کشور جهت بازگشت شهروندان تاجیک از مناطق جنگ‌زده خاورمیانه صورت گرفته است.

این وزارتخانه از ارائه جزئیات بیشتری در این باره خودداری کرده و نام این کودکان را منتشر نکرده است. در بیانیه مذکور آمده است که این وزارتخانه با در نظر گرفتن حامیان حقوقی این کودکان و رعایت جنبه‌های اخلاقی از ارائه نام این افراد و افشای جزئیات بیشتر خودداری نموده است.

در مورخ 25 آوریل نیز مقامات وزارت امور خارجه تاجیکستان 4 کودک دیگر تاجیک را از عراق به تاجیکستان بازگردانده بودند. در بین این کودکان، مشهورترین آن‌ها مریم شایوا، دختری 10 ساله از ناحیه حصار بود. نام این دختر خردسال تاجیک در ماه آگوست سال 2017، هنگامی رسانه‌ای شد که پیامی ویدئویی از یکی از یکی از کمپ‌های نگهداری کودکان بی‌سرپرست در بغداد وی از خویشاوندانش خواست تا او را به تاجیکستان باز گردانند.

مریم دختر فردی به نام جمال‌الدین شایف بود که به همراه همسرش صدبرگ شاه‌میرزایف و چهار فرزندش در سال 2016 به عراق رفته بود. در جریان عملیات ضد گروه داعش در عراق ابتدا خود جمال‌الدین و سپس همسر و چهار فرزندش، از جمله نوزادی که صدبرگ شاه‌میرزایف در عراق به دنیا آورده بود همه کشته شده و مریم تنها بازمانده این خانواده بوده است. تا پیش از فرستادنش به تاجیکستان وی در یک کمپ نگهداری از کودکان بی‌سرپرست در بغداد نگهداری می‌شد.

به گفته مقامات تاجیک در سال‌های اخیر بیش از 1100 نفر از شهروندان این کشور به عراق و سوریه رفته‌ و به گروه‌های تروریستی همچون داعش پیوسته‌اند. اخیرا نیز رئیس‌جمهور تاجیکستان گفته بود بیش از 500 شهروند تاجیک در حال حاضر در  سوریه و عراق کشته شده‌اند.

ده‌ها نفر از این افراد همسران و فرزندانشان را نیز با خود به این کشورها برده‌اند. مقامات تاجیک در این زمینه نیز گفته بودند که بیش از 250 کودک تاجیک در سوریه و عراق حضور دارند.

داعش در همین راستا پیش از این جنگجویان آینده‌اش را تبلیغ می‌کرد که همراه همسر و فرزندان‌شان به قلمرو خلافت خودخوانده این گروه تروریستی بیایند. در سرزمین‌های تحت نظارت این گروه تروریستی به فرزندان جنگجویان از کشورهای مختلف عقاید جهادی را تعلیم داده و آن‌ها را از کودکی شستشوی مغزی می‌دادند.

مقامات عراق فرزندان خردسال این مبارزین داعشی را به کشورهایشان بازگردانده ولی نسبت به افراد بالغی که آگاهانه به این گروه تکفیری پیوسته‌اند، سخت‌گیر هستند. در ماه آوریل سال جاری دادگاه عراق چهار زن تاجیک را به جرم همکاری با داعش به حبس ابد محکوم کرد. بنا بر گزارش‌ها باز هم ده‌ها زن و مرد تاجیک در جریان عملیات ضد داعش اسیر شده و در عراق منتظر محاکمه پرونده‌هایشان قرار دارند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار