تبلیغات

عون: همگان روند تشکیل دولت وحدت ملی را تسهیل بخشند/ لزوم همبستگی داخلی برای مقابله با چالش‌ها

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی النشره، ژنرال میشل عون رئیس جمهور لبنان در مراسم افطار ریاست جمهوری در کاخ ریاست جمهوری در منطقه بعبدا در بیروت گفت: من در مراسم افطار یکسال پیش قول دادم که قانون انتخاباتی تهیه و تصویب شود که بتواند نمایندگی اقشار لبنان را در ساختار سیاسی تامین کند و این قول محقق شد و قانون نسبیت تصویب و به تشکیل مجلسی منتهی شد که اکثر نیروهای سیاسی در آن نماینده دارند.

وی گفت: از همگان می خواهم که روند تشکیل دولت آینده در سریعترین زمان ممکن را تسهیل بخشند زیرا وضعیت اجازه وقت کشی نمی دهد.

ژنرال عون افزود: معیارهای تشکیل دولت روشن و شناخته شده است و ما فقط باید به آن متعهد بوده و آن را اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: گام بعدی تشکیل یک دولت وحدت ملی است که بتواند با چالش ها مقابله کند. دولتی که می‌تواند با وضعیت منطقهای و بینالمللی همراه با حفظ ثبات داخلی تعامل کند. دولتی که در مسیر اصلاحات گام بردارد و مبارزه با فساد و به روز کردن ساختار نهادهای کشور را سرلوحه کار خود قرار دهد و در مسیر طرحی سیاسی برای تکمیل فرایند رشد و توسعه در کشور حرکت کند.

رئیس جمهور لبنان افزود: شما باید همه منافذی را که ممکن است از آن باد خشونت و ناآرامی خارج از کشور به سمت ما بوزد، مسدود کنید که در صدر آن گسست و تشتت و تضاد منافع و نقطه نظرات در قبال آنچه برای میهن و ملت خود می باشد، است.

وی خاطرنشان کرد: گفتمان انتخاباتی باعث انباشت برخی کینه ها در دل ها شد و فضایی از التهاب طائفه ای ایجاد کرد و لازم است که گفتمان تند و خشن متوقف شده و زبان عقل و منطق بازگردد زیرا چالش های داخلی و خارجی بزرگ است و تنها با همبستگی خود می توانیم با آن مقابله کنیم.

رئیس جمهور لبنان گفت: ما کار بر روی یک طرح اقتصادی را آغاز کرده ایم که نقاط ضعف و قوت را برای ما مشخص و چشم اندازی از حل و فصل مشکل موجود بدست می دهد که تدوین آن در شرف پایان است.

* لزوم حل و فصل مشکل آوارگان سوری

وی در عین حال تصریح کرد: هرگونه طرح اقتصادی تنها در صورتی به موفقیت کامل خواهد رسید که مبانی عملی برای حل و فصل مشکل شدید آوارگان سوری وضع کنیم زیرا این مشکل بار سنگینی بر روی دوش اقتصاد لبنان می گذارد و بازتاب امنیتی و اجتماعی بر جامعه لبنان و آینده جوانانش دارد.

ژنرال عون گفت: وقت آن رسیده است که راهکاری عملی را تدوین شود که به هدف مورد نظر یعنی بازگشت آوارگان به مناطق امن کشور خودشان منتهی شود و منتظر حل و فصل نهایی بحران سوریه نماند.

* مبارزه با فساد؛ اولویت نهادهای لبنان

وی بر مبارزه با فساد در لبنان تاکید کرد و گفت: ما باید نبرد مبارزه با فساد را آغاز کنیم زیرا بدون آن هرگز کشور روی پای خود نخواهد ایستاد و اقتصاد پیشرفت نخواهد کرد. بعد از تشکیل قوای مقننه و مجریه براساس اراده مردم لبنان و اجماع همه نیروها درخصوص اولویت مبارزه با فساد، زمان این نبردِ به تعویق افتاده، فرا رسیده است.

ژنرال عون مبارزه با فساد را باعث متحد کردن ملت لبنان دانست و گفت: مردم لبنان نبردهای سیاسی زیادی را انجام داده اند که باعث گسست در بین آنها شده است اما باید نبرد از بین بردن فساد را در دستور کار قرار داد که آنها را متحد می کند. این نبردی واقعی است که لازم است وارد آن شد.

وی "فساد گسترش یافته در لبنان را بزرگترین مانع در برابر هرگونه پیشرفت عملی" دانست و از فساد به عنوان "سیاه چاله" در قلب اقتصاد و رشد و توسعه این کشور یاد کرد که "همه تلاش ها را درخود فرو می بلعد و موضوع نگران کننده، نهادینه شدن فساد و پذیرش آن از سوی جامعه است".

ژنرال عون گفت: همه نیروهای سیاسی اجماع نظر دارند که از بین بردن فساد یک ضرورت و اولویت است و حال انتخابات به پایان رسیده است و باید به اجرای عملی مبارزه با فساد روی آورد.

وی افزود: قطع ریشههای فساد یک شبه امکان پذیر نیست اما اگر اراده صادقانه و عزم قاطع باشد، امکان پذیر است. این دو فاکتور الان وجود دارد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار