تبلیغات

اهواز| هیچ جایگاه و مرجعی در ساختار شخصیتی جوانان تأثیرگذارتر از معلم و استاد نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی امروز در آئین تجلیل از استادان نمونه آموزشی-استادان بازنشسته و گروه‌های آموزشی ممتاز در دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به معلم سربلند انقلاب اسلامی، استاد شهید مطهری که برنامه روز معلم در سراسر کشور به نام ایشان گره خورده است، اظهار داشت: پیش از فکر و اندیشه بلند این معلم، باید از سیره معلمی این بزرگ مرد یاد کرد؛ کسی که در محضر استادان بزرگی شاگردی کرد و فرزانگان بزرگی را نیز تربیت کرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به حدیثی از پیامبراکرم(ص) مبنی براین‌که «یَرْفَعُ اللَّهُ بِهِ أَقْوَاماً یَجْعَلُهُمْ فِی الْخَیْرِ أَئِمَّةً یُقْتَدَى بِهِمْ؛ یُرْمَقُ أَعْمَالُهُمْ وَیُقْتَبَسُ آثَارُهُمْ» بیان کرد: در این حدیث آمده که علم بیاموزید چراکه علم زیبایی است و خداوند به واسطه دانش بخشی از جامعه را سرآمد و نمایان کرده است و این بخشی از جامعه مورد پیروی و توجه آحاد مردم هستند.

شفیعی با بیان این‌که واژه «یرمق» در لغت به کسی که به او نگاه می‌شود و رویه ایشان مورد تبعیت قرار می‌گیرد معنا و ترجمه شده است، گفت: از جهات با اهمیت در تکریم جایگاه معلم و علم، روش معلمی اساتید است که واسطه ارتباط بین معلم و متعلم است.

وی ادامه داد: علاقه‌مندی، پدری، دلسوزی و مهربانی در ارتباط بین معلم و متعلم، استاد و شاگرد، منشأ تحولات بسیار زیادی است و حتی می‌توان از آن به عنوان پیش نیازی برای گسترش دانش‌آموزی نام برد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به این‌که دانشجویان سرمایه‌های ما هستند، بیان کرد: اگر شاگرد دلبسته استاد شد و او را باور کرد به یقین بیش از شرایط متعارف از او خواهد آموخت؛ به این دلیل به دانش آموزان و متعلمین براساس آموزه‌های دینی به تکریم مقام معلم توصیه می‌کنیم.

شفیعی عنوان کرد: استاد حکیم الهی قمشه‌ای در بیان جایگاه معلم خطاب به آیت‌الله حسن زاده آملی گفتند که تکریم مقام معلم برای متعلم و آموزنده منشأ خیر است.

وی با اشاره به دغدغه مندی امروز نسل جوان عنوان کرد: بخشی از ظرفیت و شرایطی که برای این دغدغه‌ها وجود دارد جایگاه معلم است؛ توجه به این مساله و ارزشمندی تربیت و تعلیم شایسته از سوی اساتید می‌تواند در سلوک فرزندان ما بسیار گسترده تأثیرگذار باشد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با بیان این‌که تربیت عالم در این روزگار صرفا با نقل و انتقال مطالب علمی محقق نمی‌شود، ادامه داد: مهربانی و دلسوزی معلمی برای چنین تربیتی نیاز است؛ امروز نسل جوان در تعامل و ارتباط با ما برخی مسائل را متفاوت با آنچه که فرض می‌کنیم برداشت می‌کند که به همین دلیل به فهم مشترکی نیاز داریم.

شفیعی با اشاره به این‌که جوان امروز شاید در نوع بیان، گفته‌ها و شکل انتقال مطلب نقد داشته باشد، گفت: هیچ جایگاه و مرجعی در ساختار شخصیتی جوانان تأثیرگذارتر از معلم و استاد نیست؛ اگر در دهه سرآمدی آموزش مقام معلمان را تکریم کرد سهم اساتید در شکل گیری شخصیت‌ها را باید لحاظ کرد.

وی با اشاره به این‌که معلمان و اساتید مردان آسمانی مقیم در زمین هستند، بیان کرد: آسمانی بودن، در سلوک و منش در ویژگی‌ها قطعا امر پسندیده‌ای است؛ خداوند متعال در پاسخ به این نقد که چرا فرشته‌ای را به عنوان پیامبر مبعوث نکرد می‌گوید پروردگار این را حسن می‌داند که از جنس انسان راهنمایی برانگیخته شد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان تصریح کرد: تکریم اساتید و معلمان شایسته به توصیه آسمانی دین مبین اسلام است.

انتهای پیام/ح

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار