مراسم پایانی طرح عیدانه کتاب به میزبانی کاشان برگزار شد

تبلیغات

مراسم پایانی طرح عیدانه کتاب به میزبانی کاشان برگزار شد

عیدانه کتاب

طرح عیدانه کتاب در پایتخت کتاب ایران به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، مراسم اختتامیه طرح عیدانه کتاب امروز (یکشنبه، دوم اردیبهشت) در پایتخت کتاب ایران، شهر کاشان برگزار شد.
در این مراسم، ابریشمی‌راد شهردار کاشان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: زمانی که خداوند به پیامبر(ص) رسالت داد، با خواندن آغاز کرد. این امر به معنای این است که تنها راه رسیدن به تکامل عبور از گذرگاه علم و دانش است. دانش باعث شکوه و عظمت تمدن‌ها شده است و اگر جوامع بخواهند که ماندگار باشند باید خود را به این ابزار مسلح کنند. ابزاری که برای همه تمدن‌ها  مزیت ایجاد کرده است.
او سپس بیان کرد: کاشان مهد تمدن ایران است که خود کتابی است مزین  به تصویری از بزرگان، ادبا و مفاخر این سرزمین و به امضای اندیشمندان رسیده است. این افتخاری برای من است که شهر کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شده است.
ابریشمی راد با بیان این‌که در هر جامعه‌ای که نجوای کتابخوانی در آن به گوش برسد، هرگز صدای هنجارگریزی و رفتار غیرادبی در آن شنیده نمی‌شود، اظهار کرد: توجه به کتاب و کتابخوانی ابزاری برای توسعه دانش و تبدیل فرهنگ شفاهی به فرهنگ مکتوب است و این چیزی است که برای جوامع باقی می‌ماند. جوامعی که نور آگاهی از دریچه کتابخوانی به آن تابیده می‌شود، هرگز دچار ظلمت، تعصب و افراطی‌گری نمی‌شوند. ترویج کتابخوانی در ارتقای فرهنگ عمومی تاثیر بسیاری دارد. اگر جوامع به دنبال توسعه هستند بایستی شالوده توسعه را گسترش دهند.
شهردار کاشان خاطرنشان کرد: توجه به کتابخوانی هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری ماندگار است. باید توجه به کتاب و کتابخوانی و حمایت از فعالان این عرصه مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.
در ادامه مراسم، جوادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان با اشاره به انتخاب کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران، اظهار کرد: ما چند باری برای رسیدن به این موضوع تلاش کرده‌ایم، هر بار که شکست خوردیم، اما ناامید نشدیم و تلاش‌مان را بیشتر کردیم. اداره ارشاد کاشان برای رسیدن به پایتختی کتاب سرمایه‌گذار نبود، بلکه هماهنگ‌کننده بود. در میان بخش‌های مختلف عزم جدی وجود داشت و طرح‌های بسیاری اجراء شد.
او تاکید کرد: همه بخش‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند تا کاشان به عنوان پایتخت کتاب جهان نیز برسد و این امر دور از دسترس نیست.
او با اشاره به اینکه شارجه به عنوان پایتخت کتاب جهان انتخاب شده است، گفت: این شهر یک‌درصد از ظرفیت ما را ندارد اما برنامه‌ریزی در آن وجود دارد. اگر ما برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم با توجه به ظرفیت‌های‌مان می‌توانیم به این عنوان انتخاب شویم.
در ادامه این مراسم نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه کتاب نیز با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی شهر کاشان گفت: همین که کاشان به عنوان پایتخت کتاب انتخاب شده است، نشان‌دهنده ظرفیت فرهنگی این شهر است. در این شهر حدود ۲۵ ناشر وجود دارد که ۱۸ ناشر فعال هستند. همچنین ۱۶۰۰ عنوان کتاب توسط این ناشران چاپ شده است که ۱۵۰۰ عنوان از این کتاب‌ها تالیفی بوده است. همچنین نزدیک به ۷۰ نفر اهل قلم در این شهر حضور دارند که نشان‌دهنده ظرفیت فرهنگی این شهر است. امیدوارم با حمایت نهادهای مختلف، سال آینده جشن پایتخت جهانی کتاب را در این شهر برگزار کنیم.
او همچنین درباره طرح عیدانه کتاب با اشاره به تاریخچه این طرح گفت: زمانی طرح حمایت فصلی از کتابفروشی‌ها شروع شد که کتابفروشی‌ها رو به تعطیلی بودند یا تغییر کاربری می‌دادند. بعد از اجرای این طرح‌ها کتابفروشی‌ها رو به افزایش رفت.
او با بیان این‌که این طرح‌ها به تغییراتی نیاز دارند تا راهگشا شوند، گفت: خانه کتاب، یار و همراه ناشران و کتابفروشی‌ها است. این نهاد به خاطر حمایت از کتابفروشی‌ها فروش کتاب خود را تعطیل کرده است زیرا خانه کتاب محل فروش کتاب نیست بلکه قرار است به ناشران و کتابفروشی‌ها خدمات ارائه دهد. ما به دنبال اصلاح آیین‌نامه‌ها و طرح‌ها هستیم.
او سپس خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم تخصیص یارانه کتاب را به استان‌ها به‌ویژه استان‌های کم‌برخوردار گسترش دهیم و طبیعی است که به استان‌های کم‌برخوردار یارانه بیشتری دهیم تا به سایر استان‌ها برسند.
نیکنام حسینی‌پور با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۷ به عنوان حمایت از کالای ایرانی، اظهار کرد: در نظر داریم در طرح‌های آتی از آثار تألیفی حمایت بیشتری انجام دهیم. همان‌طور که همه می‌دانند دیگر مولفان رغبتی به نوشتن کتاب ندارند زیرا حق تالیف کم است.
او سپس با بیان این‌که از طریق طرح‌های حمایتی از کتابفروشان بانک اطلاعاتی گسترده‌ای شکل گرفته است، گفت: این بانک‌های اطلاعاتی به تحلیل نیاز دارند تا رفتارشناسی مردم برای خواندن کتاب مشخص شود. خانه کتاب می‌تواند این داده‌ها را در اختیار کتابفروشی‌ها قرار دهد تا آن‌ها نیز از این بانک اطلاعات استفاده کنند تا بدانند ذائقه مردم چگونه است و همچنین مسئولان می‌توانند از این داده‌ها استفاده کنند.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار