نماینده پارلمان اقلیم کردستان عراق: اختلاف سیاسی کردها و سرایت آن به بغداد/ قانون اساسی باید مرجع روابط اقلیم و مرکز باشد

تبلیغات

نماینده پارلمان اقلیم کردستان عراق: اختلاف سیاسی کردها و سرایت آن به بغداد/ قانون اساسی باید مرجع روابط اقلیم و مرکز باشد

به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم، «بیستون فایق» عضو پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم تاکید کرد که سیاست‌های احزاب حاکم اقلیم کردستان عراق از سوی دیگر احزاب به ویژه احزاب و جریان‌های اپوزیسیون مورد قبول واقع نشده است، احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی سیاست موفقی را در سطح داخلی اقلیم کردستان، نوع تعامل با دولت مرکزی عراق و روابط با کشورهای منطقه نداشته و در پیاده سازی سیستم حکمرانی موفق در اقلیم کردستان شکست خورده‌اند.

وی اعلام کرد: پایه‌های حکمرانی محلی در اقلیم کردستان بر اساس منافع حزبی بوده و در میان احزاب هم شخص گرایی و تامین منافع دو خاندان به عنوان اولویت قرار داده شده است و همین امر سبب شده است که دیگر احزاب سیاسی چندان اعتنایی به این قبیل سیاست‌ها نداشته باشند.

عضو فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق در ادامه گفت: سیاست اقتصادی حکومت محلی اقلیم کردستان عراق نیز نتوانسته است اسباب رضایتمندی مردم را فراهم کند، از روزی که سیاست استقلال اقتصادی اقلیم کردستان از سوی حکومت محلی و از طریق فروش نفت بدون بازگشت به بغداد اجرایی شده است حقوق بگیران کرد نتوانسته‌اند حقوق ماهیانه خود را دریافت کنند و میزان مطالبات معوقه آنها به چندین ماه می رسد.

بیستون فایق گفت: از دید جنبش تغییر و دیگر احزاب و جریان‌های خارج از حاکمیت، سیاست‌های اقتصادی حکومت اربیل، سیاستی شکست خورده است و نتیجه این سیاست به جای رفاه مردم، سبب عقب افتادگی و ازدیاد فقر شده است. در مدت چهار ساله اعلام سیاست استقلال اقتصادی اقلیم کردستان عراق، حکومت محلی موفق به تامین حقوق کامل یک سال حقوق بگیران خود نشده است.

وی با اشاره به انتقادات گسترده از کارنامه اقتصادی حکومت محلی اربیل افزود: حکومت محلی اقلیم کردستان عراق فاقد یک برنامه جامع اقتصادی بوده و از سوی مجموعه‌ای از افراد اداره شده است که این افراد کارنامه شکست خورده‌ای داشته و حتی در اجرای برنامه‌های اعلامی خود هم موفق نبوده‌اند، مشغولیت سران این حکومت به تامین منافع شخصی، آنها را از رسیدگی به وضعیت مردم باز داشته است.

نماینده پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق با پیش بینی کاهش شمار کرسی‌های کردها در پارلمان عراق گفت: کردها در عراق دارای موقعیت آنچنانی نیستند که بر سیاست‌های کلی این کشور تاثیرگذار باشند و آنچه که صورت گرفته است نتیجه تلاش‌های شخصی رئیس جمهور و وزرای کابینه مرکزی و دیگر پست‌های کردها بوده است، شمار کرسی‌های کردها و پست‌هایی که به نمایندگان کرد تحویل داده می‌شود توان تغییر سیاست‌های بغداد را در سطح داخلی و خارجی ندارند.

بیستون فایق در تشریح دلایل ضعف سیاسی کردها در مرکز گفت: بخش دیگری از ضعف سیاسی کردها در بغداد به تعمیق اختلافات داخلی در اقلیم کردستان و سرایت آن به بغداد برمی‌گردد، نمایندگان کردها در بغداد همان اختلافات سیاسی اقلیم کردستان را تداوم داده و همین امر سبب شده است که فاقد تاثیرگذاری لازم در سطح عراق باشند.

وی اعلام کرد: انتخابات این دوره پارلمانی عراق بر انتخابات پارلمان محلی اقلیم کردستان تاثیرگذار خواهد بود و ممکن است نتایج انتخابات عراق سبب شود که انتخابات محلی در اقلیم کردستان بار دیگر به تعویق بیفتد، انتخابات پیش روی پارلمانی عراق آینده سیاسی را در اقلیم هم ترسیم خواهد کرد و احزاب و مردم با اهمیت خاصی این انتخابات را دنبال می‌کنند.

عضو پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق در پایان گفت: جنبش تغییر معتقد به روابط صحیح اربیل – بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق است و در صورت اجرایی شدن قانون اساسی، همزیستی مسالمت آمیز اقوام و مذاهب عراقی محقق خواهد شد، متاسفانه با برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان، این روابط به سطح نامناسبی رسیده است، بنابراین با رجوع به قانون اساسی عراق می‌توان بر مشکلات کنونی در روابط با دولت مرکزی فائق آمد.

انتهای پیام/.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار