تبلیغات

کارشناس غرب آسیا: اجلاس سران عرب شوی تبلیغاتی بی نتیجه بود

«داوود احمدزاده»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اجلاس سالانه سران عرب در ظهران، با اشاره به اینکه ریاض تلاش می­‌کند یک انسجام خودساخته برای اتحادیه عرب ایجاد کند، بیان داشت: نشست سران اتحادیه عرب در شرایطی برگزار شد که آمریکا و دو کشور هم‌پیمان آن یعنی فرانسه و انگلیس به سوریه حملاتی انجام دادند. حملات پرسروصدایی که هدف آن انتقام‌گیری از محور مقاومت و به چالش کشیدن هژمونی و برتری روسیه در مسائل سوریه بود.

وی با توجه به شکست حمله نظامی آمریکا به سوریه گفت: حملات کنترل‌شده و محدودی به برخی از پایگاه‌های نظامی و مراکز سوریه به‌رغم آن نمایش مضحکی که ترامپ در بحث حملات شیمیایی به راه انداخته بود، انجام شد. این حمله بدون اینکه کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل نسبت به این مورد ورودی داشته باشد و نتایج آن مشخص شود، انجام گرفت.

کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر نقش ریاض در حمله به سوریه اشاره داشت: آنچه مسلم است، عربستان و برخی از کشورهای عربی مثل امارات ترامپ را با پرداخت رشوه و دلارهای نفتی متقاعد کرده بودند که دست به این نمایش مضحک بزند و از محور مقاومت که یک پیروزی بزرگ در غوطه شرقی به دست آورده بود، انتقام بگیرد. آن­ها تلاش داشتند به‌نوعی یک تنفس مصنوعی برای نیروهای در حال اضمحلال تکفیری به وجود آورند.

وی با اشاره به مباحث ضد ایرانی در نشست سران عرب تاکید داشت: یکی از مواردی که باید در نشست اتحادیه عرب به آن اشاره می‌شد، تجاوز آشکار آمریکا و هم‌پیمانان آن به سوریه بود که جزء اتحادیه عرب نیز محسوب می‌شود؛ اما متأسفانه به خاطر خصومتی که عربستان نسبت به ایران دارد، بیشترین بحث‌ها و گفت‌وگوها برای تشکیل ائتلاف همه‌جانبه علیه ایران با حمایت عربستان بود. این مذاکرات خصمانه به خاطر حضور محور مقاومت در سوریه و نفوذ ایران در منطقه شکل گرفت.

احمدزاده با توجه به عدم همراهی همه کشورهای عربی با اهداف خصمانه عربستان گفت: عدم همراهی برخی از کشورها با بیانیه ضد ایرانی در این نشست قابل مشاهده بود. لبنان و عراق ملاحظات خاص خود را دارند. این کشورها به‌رغم تلاش‌های عربستان و امارات برای اجماع سازی گسترده علیه سیاست­‌های ایران در منطقه نسبت به این موضوع اعتراض داشتند.

وی با تأکید بر عدم حضور امیر قطر در اجلاس سران عرب اشاره داشت: این نشست بدون حضور امیر قطر برگزار شد. اختلافات ریاض و دوحه همچنان تداوم دارد. این نشست غیر از یک شوی تبلیغاتی که عربستان علیه ایران در منطقه ترتیب داده بود، نتیجه خاصی برای سازمان دهندگان آن به همراه نداشته است. محور مقاومت به رهبری ایران همچنان حضور اثربخشی در منطقه دارد و این عربستان است که حوزه نفوذ خود را هر روز نسبت به گذشته از دست‌رفته می‌بیند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به عدم انسجام کشورهای عربی تأکید داشت: سمت‌وسوی این نشست به خاطر سیاست‌های افراطی عربستان به‌جای پرداختن به مسائل جهان اسلام و جهان عرب مانند مسئله فلسطین و تجاوزهای آشکار اسرائیل به این کشور و مسئله سوریه و تجاوز به آن علیه ایران بود. سعودی­ها با تکرار ایران هراسی تلاش کردند یک انسجام خودساخته به اتحادیه عرب بدهند.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار