بهبود رشد اقتصادی چین علی‌رغم اختلافات تجاری با آمریکا

تبلیغات

بهبود رشد اقتصادی چین علی‌رغم اختلافات تجاری با آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس، دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماه نخست 2018 میلادی با رشد 6.8 درصدی روبرو شده است. این رقم در سه ماه پایانی 2017 میلادی نیز به 6.8 درصد رسیده بود. البته رشد اقتصادی چین در کل سال 2017 به بیش از 6.9 درصد رسیده است.

رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست امسال بالاتر از پیش بینی 6.5 درصدی است که دولت پکن برای کل سال 2018 میلادی در نظر گرفته است.

سخنگوی دولت چین ابراز اطمینان کرده است که اقتصاد 12 تریلیون دلاری چین قادر به مقاومت در برابر تهدیدات ترامپ برای افزایش تعرفه های تجاری خواهد بود. ترامپ قصد دارد تعرفه 150 میلیارد دلاری علیه واردات کالا و خدمات از چین اعمال کند.

شینگ ژی هونگ سخنگوی موسسه ملی امار چین تاکید کرد: پکن این قدرت مانور را دارد تا رشد اقتصادی خود مبتنی بر مصرف داخلی را توسعه داده و وابستگی به تجارت و صادرات را کاهش دهد. چین کاملا قادر است تا به اختلافات و منازعات تجاری با آمریکا پاسخ دهد و مسیر باثبات و سالم رشد اقتصادی را ادامه دهد.

برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که افزایش بدهی ها که مهمترین تهدید علیه ثبات اقتصادی چین به شمار می رود، موجب کاهش رشد اقتصادی این کشور شود چرا که دولت مجبور به اتخاذ تدابیر کنترلی است تا از افزایش شدید قیمت مسکن جلوگیری کند.

بر اساس معیار فصلی و سه ماهه، رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست امسال 1.4 درصد رشد داشته است. این رقم در سه ماه پایانی سال گذشته به 1.6 درصد رسیده است.

حزب کمونیست چین قصد دارد تا رشد اقتصادی این کشور را بیشتر مبتنی و متکی به مصرف داخلی کند به جای آنکه رشد اقتصادی وابستگی و اتکای شدیدی به سرمایه گذاری و تجارت داشته باشد.

آمارهای رسمی نشان می دهد خرده فروشی در چین در سه ماه نخست امسال با رشد 9.8 درصدی روبرو شده است. این رقم در دسامبر با رشد 9.4 درصدی روبرو شده بود. فروش تجارت الکترونیکی در چین نیز با رشد 35.4 درصدی همراه شده است.

این رقم در سه ماه قبل با رشد 3.3 درصدی روبرو شده بود. تولیدات صنعتی چین نیز نسبت به سال قبل 6.8 درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار