بیرجند| حفاظت و نگهداشت جمعیت شرق کشور مورد توجه قرار گیرد

تبلیغات

بیرجند| حفاظت و نگهداشت جمعیت شرق کشور مورد توجه قرار گیرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمدمهدی مروج‌الشریعه صبح امروز در دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک و دومین همایش جغرافیا و برنامه‌ریزی مناطق مرزی ایران اظهار داشت: این کنفرانس بهانه‌ای است برای طرح بخشی از مسائلی که به صورت مرسوم در قالب تصمیم سازی ملی به نکاتی می‌پردازد که در قالب آن کارگروه‌ها نمی‌‌گنجد و باید مسائلی مطرح شود که برای تصمیم‌سازی ملی و محلی ثمربخش باشد.

وی افزود: باید در کارگروه‌های مختلف از مقالات آنها استفاده شود و به میزبانی استانداری از نویسندگان دعوت به عمل آید.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه اول باید جایگاه تصمیم سازی کارگروه ها مشخص باشد بیان کرد: یکی از نکاتی که در این کنفرانس‌ها با این محورها انتظار است این است که اگر قرار است الگوهای محلی تکرار و تقلید شود باید حتماً ضوابط آن رعایت شود.

واگرایی سیاسی و فرهنگی در شرق کشور بیشتر دیده می‌شود

مروج‌الشریعه با بیان اینکه در شرق کشور واگرایی سیاسی و فرهنگی بیشتری دیده می‌شود تصریح کرد: هنوز در سطح روستاهای خراسان جنوبی این تقاضا وجود دارد که در تقسیمات سیاسی تغییراتی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر فارغ از موضوع تقسیمات، داشته‌های منطقه‌ای را کنار یکدیگر قرار دهیم در استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان به عنوان استان‌های شرق کشور شاهد تفاوت بین شرق و غرب کشور می‌شویم.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به وضعیت استان‌های شرق کشور شامل 3 خراسان رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این 3 استان بیش از 10 میلیون نفر جمعیت، 7 هزار و 870 واحد صنعتی، بیش از 8 میلیون رأس دام سبک و سنگین وجود دارد.

مروج‌الشریعه با بیان اینکه چگونگی حفاظت و نگهداشت جمعیت شرق کشور باید مورد توجه ویژه قرار گیرد افزود: در بحث هیدرولیک باید با نگاه عالمانه عمیق‌تری به سه استان شرق کشور خدمات بدهیم.

مهاجرت بیش از 7 هزار نفر از نهبندان

وی گفت: نمی‌توانیم به 485 روستای خراسان جنوبی بگوییم در خانه‌های خود بنشینید که زمانی برای شما آبرسانی کنیم و آنها را معطل بگذاریم چراکه این حداقل خواسته مردم است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برداشت بیش از حد و غیر مجاز از آب در این استان هر ساله بر کاهش آب مخازن می‌گنجاند بیان کرد: سفر رهبری در سال 88 به نهبندان و دستورات ایشان در راستای توسعه این شهرستان از موضوعات مهمی بود که سبب شد کارهای خوبی صورت بگیرد و امروز نقاط امید بخشی در این خصوص در نهبندان مشهود است.

مروج‌الشریعه تصریح کرد: از آن زمان تاکنون بیش از 55 میلیارد تومان در نهبندان هزینه شده و از سال 90 تا 97 بیش از 7 هزار نفر از نهبندان کوچ کردند که باید چاره‌اندیشی شود.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: از فرهیختگان دانشگاهی تقاضا می‌شود که عدم توسعه نامتوازن شرق و غرب کشور را به درستی نگارش کنند.

خراسان جنوبی از نظر جغرافیایی در منطقه حساسی از کشور قرار دارد

رئیس دانشگاه بیرجند نیز در این همایش اظهار داشت: خراسان جنوبی از نظر جغرافیایی در منطقه حساسی از کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه اگر توجه خاصی به این منطقه نشود در آینده نزدیک با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم بود افزود: ما در استانی هستیم که حدود یک درصد جمعیت کشور را دارد اما متأسفانه نگاه به این منطقه نگاه قوی نیست.

احمد خامسان با بیان اینکه اگر این روند ادامه پیدا کند خطراتی را در این منطقه خواهیم داشت بیان کرد: باید دست به دست هم دهیم تا این منطقه بیش از گذشته توسعه یابد و نقاط امنی برای کشور باشد.

وی افزود: همایش ژئوپلیتیک و توسعه محلی- منطقه‌ای و دومین همایش ملی جغرافیای ایران دارای محورهایی از جمله ژئوپولتیک منطقه ایران، اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار شرق، توسعه محلی، منطقه ای و کارآفرینی است.

رئیس دانشگاه بیرجند گفت: امنیت و توسعه پایدار در شرق ایران، توسعه پایدار شرق، زیرساخت‌ها و ارتباطات بین‌المللی و توسعه پایدار اجتماعی محلی و توسعه اقتصادی مردم محور و نهاد محور از جمله محورهای این همایش است.

انتهای پیام/ح

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار