تبلیغات

اهواز| 129 هکتار از اراضی آلوده به مین در خرمشهر پاکسازی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، یحیی صالح نژاد در نشست پاکسازی مین‌ها که در معاونت امنیتی استانداری درباره کشفیات مین برگزار شد، اظهار داشت: در بخشی از خرمشهر 145 هکتار وسعت آلوده به مین داریم که از این میزان 129 هکتار پاکسازی شده است.

وی با اشاره به مین‌های به جای مانده در شهرستان شوش افزود: در شهرستان شوش نیز چندی پیش یک عدد وانت روی مین رفته بود اما تلفات جانی نداشت.

رئیس مرکز مین زدایی خوزستان بیان کرد: در روستای مالحه شوش وسعت اراضی آلوده به مین 42 هکتار هست که در این بین چهار تیر و یک گلوله نیز کشف شده که در حال حاضر آمار خسارت‌های ناشی از گلوله بیشتر از مین است.

وی با اشاره به جمع آوری بیش از 400 گلوله در هفته گذشته گفت: یکی دیگر از مشکلات این است که مهمات، ادوات و اسلحه‌ها از سوی روستائیان برداشته می‌شود؛ به عنوان نمونه مهمات آرپی جی را جابجا می‌کنند یا چاشنی نارنجک هست ولی مهمات آن موجود نیست.

صالح‌نژاد با اشاره به عواقب بد اینکار تصریح کرد: مثلا برخی روستائیان مین ضد تانک را به عنوان قالپاق خودروی جنگی برای فروش می‌برند، تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا از طریق آموزش و اطلاع رسانی مردم را با عواقب بد این کار آشنا کنیم.

وی درباره تعداد مساحت اراضی آلوده به مین عنوان کرد: 650 هکتار اراضی کشاورزی آلوده به مین در حمیدیه، هویزه، سوسنگرد و اهواز داریم که قرارداد آنها را انجام دادیم.

همچنین در این جلسه دهقان تاکید کرد: خروجی‌های غرب کرخه به سمت شوش، دزفول و اندیمشک را باید کنترل کنیم و قرنطینه‌های عبدالخان، ناجیان و نادری را نیز باید رصد کنیم.

وی ادامه داد: شورای تأمین شوش، اندیمشک و دزفول و اهواز باید درباره مواد منفجره و ضایعات جنگ از غرب کرخه به شرق تشکیل جلسه بدهند.

غزی فرماندار شوش نیز در این جلسه افزود: روستای ملحه، ذعم، انکوش، رغیوه، راشد، فرهان کوبه، بیت مسکن و فکه که همه در مسیر کرخه واقع شده‌اند؛مناطق آلوده به مین شهرستان شوش بیشتر ماسه و رمل است که با حرکت باد مین‌ها جابجا می شوند.

انتهای پیام/ش

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار