تبلیغات

چهار ثوابی که پیامبر(ص) بر انجام صله رحم تضمین کرد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا خداوند در صله رحم یا دید و بازدید از بستگان و خویشاوندان فوائد مثبت روانی و معنوی فراوانی قرار داده است. کاهش اضطراب فردی و اجتماعی، افزایش روحیه تعامل‌پذیری، میل به فعالیت‌های اجتماعی، دوری از انزوا و گوشه‌گیری، افرایش شادی و نشاط، اصلاح روابط خانوادگی و  ... از اثرات مثبت دید و بازدید محسوب می‌شود. 

اما برای یافتن اثرات معنوی صله رحم باید به مکتب وحی یعنی آموزه‌های انبیاء و ائمه(ع) مراجعه کرد. بر اساس این آموزه‌ها در خواهیم یافت خداوند اثرات وضعی و معنوی بالایی برای این عمل خیر قرار داده است. افزایش طول عمر، دفع بلا، افزایش روزی، آسانی حساب قیامت و ... برخی از فوائد دید و بازدید است که در روایات به آنها اشاره شده است. 

امام رضا(ع) در یک روایت با اشاره به اثر صله رحم در افزایش طول عمر فرمود:

«چه بسا مردی که سه سال از عمرش بیش نمانده، ولی صله رحم به جا آورد و خدا به خاطر این کار، عمرش را به سی سال افزایش دهد و خدا آنچه را می‌خواهد انجام می‌دهد؛ یَکونُ الرّجل یَصِلُ رَحِمَهُ فیکونُ قَد بَقِیَ من عمرِهِ ثلاثُ سنین فَیُصَیِّرُها اللهُ ثَلاثینَ سَنَهً …» (الکافی، ج 2، ص 150) 

و یا در یک روایت دیگر رسول گرامی اسلام(ص) درباره برخی اثرات معنوی صله رحم فرمودند:

«هر کس برای من، انجام دادن یک کار را تضمین کند، من چهار چیز را برای او تضمین می‌کنم: صله رحم کند تا خداوند او را دوست بدارد و روزی‌اش را وسیع کند، عمرش را زیاد و او را در بهشت جای دهد؛ مَن ضَمِنَ لی واحِدهً ضمِنتُ لَهُ اربعهً یَصِلُ رَحمَه فَیُحِبُّهُ اللهُ تعالی و یُوَسِّعُ علیهِ رِزْقَهُ … (بحار الانوار، ج 74، ص 92)

انتهای‌پیام/ 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار