تبلیغات

بوشهر|بافت تاریخی بوشهر با زیباترین معماری + فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، استان بوشهر در حوزه‌های گردشگری و معماری دارای ظرفیت‌های گوناگونی است که قدمت بنادر این استان به بیش از 5 هزار سال می‌رسد.

بافت تاریخی بوشهر  با داشتن بیش از 200 سال  قدمت به عنوان هویت و شناسنامه شهر بوشهر معرفی شده است.

بافت تاریخی بوشهر که کنار آبهای خلیج فارس قرار دارد از جذابیت‌های ویژه‌ای برخوردار است که یکی از دیدنی‌های گردشگری محسوب می‌شود.

در بافت تاریخی بوشهر بیش از 800 واحد  مسکونی مستقر است که در 38 هکتار بنا شده است.

بافت تاریخی بوشهر که چشم هر گردشگری را به آن خیره می‌کند شامل چهار محله کوتی، بهبهانی، شنبدی و دهدشتی است که به ثبت آثار ملی میراث فرهنگی رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم قدمت بافت تاریخی بوشهر را بیش از 2 قرن اعلام کرد و اظهار داشت: قدمت‌ بافت‌ تاریخی‌ بوشهر، به‌ دوره‌ حکومت‌ نادرشاه‌ افشار برمی‌‌گردد که بوشهر به‌ یک‌ بندر مهم‌ تجاری و بازرگانی تبدیل‌ شد.

ناصرامیرزاده با اشاره به جاذبه‎های  بافت تاریخی بوشهر بیان کرد: این بافت در حوزه‎های معماری، شهرسازی، درب و پنجره و ساخت و ساز  از ظرفیت مهم گردشگری برخوردار است.

وی افزود: ساختمان‌های بافت تاریخی بوشهر از چنان معماری زیبایی برخوردار است که ضمن تقارن احساسی به جای تقارن قدرتمند هندسی، سمفونی رنگ‌ها در درب و پنجره‌های آن نمودار است.

از زیبایی‌های چشم نواز بافت قدیم بوشهر، بالکن‌های چوبی یا شناشیل است که به‌صورت زیبایی از بدنه ساختمان‌ها بیرون زده و ویژگی آن دید از درون بالکن است با تمامی زیبایی خود، درون گرایی مسلمانان خانه را فراهم آورده و به نظر می‌رسد.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر نیز با اشاره به استقرار دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس دربافت تاریخی بوشهرخاطر نشان کرد:بافت تاریخی بوشهر با 38  هکتار وسعت در بهترین نقطه شهر قرار دارد و به عنوان نماد زیبا و پرشکوه از تلاش مردم با فرهنگ بوشهر در تاریخ است.

نصرالله ابراهیمی، با بیان اینکه بافت تاریخی بوشهر کتاب عینی تاریخ هویت بوشهر است گفت: بافت تاریخی بوشهر که هویت و شناسنامه بوشهر است ان‌شاالله با استقرار جمعیت مورد نظر در آن با توسعه زیرساخت‌ها بیش از پیش رونق می‌یابد.

بوشهر که همواره به عنوان دروازه تجارت دریایی ایران قلمداد می‌شود اوج شکوفایی بافت تاریخی بوشهر مربوط به دوره قاجار است که  بندر بوشهر دروازه تجارت و مبادلات گوناگون ورود ملل مختلف به ایران بوده است.

انتهای پیام/ح

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار