تبلیغات

رویارویی اقوام؛ هشدار تازه «شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان» به اشرف غنی

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان» در واکنش به توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به رئیس جمهور این کشور درباره افزایش تنش‌ها در افغانستان هشدار داد.

بر اساس این بیانیه که در صفحه فیسبوک این شورا نیز آمده است، توزیع شناسنامه‌های الکترونیک نیاز مهم جامعه و روند ملی است اما باید بر اساس اجماع ملی و توافق همه اقوام ساکن افغانستان صورت گیرد.

این بیانیه تاکید کرد بدون تفاهم ملی و اعتمادسازی کامل، توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی خلاف مصالح افغانستان است.

شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان اعلام کرد توزیع شناسنامه الکترونیکی برای مردمی که مغایر با هویت آنها است به معنای تحمیل یک مشخصه هویتی به دارندگان هویت‌های متنوع است.بنابراین بدون توافق ملی این کار سبب افزایش تنش در افغانستان می‌شود.

بر اساس این بیانیه، اقدام تحمیلی دولت افغانستان پیامدهای ناگواری را در پی خواهد داشت و به وحدت ملی در این کشور آسیب می‌رساند همچنین زمینه رویارویی اقوام را فراهم می‌کند.

این شورا خواسته است تا از درج واژه‌های جنجال برانگیز در شناسنامه‌های الکترونیکی خودداری شود.

درج کلمه افغان به عنوان ملیت در شناسنامه‌های الکترونیکی در افغانستان به موضوع جنجالی بین اقوام این کشور تبدیل شده است و روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی چندین سال متوالی به تاخیر افتاده است.

 پیش از این پارلمان افغانستان به دلیل حل این چالش، قانونی را تصویب کرد که نباید ملیت در شناسنامه‌های الکترونیکی درج شود اما اشرف غنی با صدور فرمانی خواستار تعدیل این قانون شد و به لزوم درج ملیت در شناسنامه‌های الکترونیکی تاکید کرد.

ماه گذشته اشرف غنی با صدور دستوری خواستار تغییر در قانون ثبت احوال نفوس شده بود تا بتواند کلمه «افغان» را به عنوان ملیت در شناسنامه‌های جدید درج کند که با مخالفت نمایندگان این کشور  روبرو شد.

اما ارگ ریاست جمهوی افغانستان به کمک رئیس سنای این کشور توانست تا از طریق کمیته مشترک هیئت اداری پارلمان و سنا با دور زدن نمایندگان افغان بار دیگر درج ملیت در شناسنامه‌های الکترونیکی را تصویب کند.

در پی این موضوع بسیاری از نمایندگان افغان و جریان‌های سیاسی به این طرح اعتراض کردند و با درج واژه افغان به عنوان ملیت خود در شناسنامه‌های الکترونیکی مخالفت کردند.

انتهای پیام/.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار