فرمانده پلیس راه کشور: احتمال برفی شدن جاده‌ها در نوروز

تبلیغات

فرمانده پلیس راه کشور: احتمال برفی شدن جاده‌ها در نوروز

فرمانده پلیس راه کشور آمارهایی را از تصادفات رخ داده در طرح نوروزی 96 ارائه کرد و گفت: آمار تصادف خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ها در نوروز96 افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، سردار محمدحسین حمیدی در جلسه کمیته هماهنگی طرح‌های ویژه ترافیکی نوروز 97 که بعد از ظهر امروز در شهرک آزمایش برگزار شد اظهار کرد: خوشبختانه در طرح نوروزی سال 96 شاهد کاهش تصادفات و تلفات نسبت به طرح نوروزی سال 95 بودیم.

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی‌های ما بیشترین تصادفات و تلفات حوادث رانندگی در محورهای استان‌های دارای بیشترین تردد رخ داده است، گفت: در طرح نوروزی 96 تصادفات خودروهای شخصی افزایشی 31 درصدی داشت و 68.5 درصد کل تصادفات را به خود اختصاص داد. پس از آن نیز تصادفات موتورسیکلت‌ها بود که با اختصاص 14.5 درصد از کل تصادفات، افزایشی هفت درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت. همچنین در طرح نوروزی 96 تصادف خودروهای مسافربری عمومی نیز تنها 1.1 درصد از سهم تصادفات را به خود اختصاص داده و کاهشی 2 درصدی داشت.

افزایش تصادفات به دلیل عدم رعایت فاصله طولی در نوروز 96

حمیدی همچنین با اشاره به علل وقوع تصادفات رانندگی در نوروز 96 گفت: عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه، انحراف به چپ، عدم رعایت حق تقدم، خستگی و خواب آلودگی، ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه و عدم رعایت فاصله طولی به ترتیب بیشترین علل وقوع تصادفات در طرح نوروزی 96 بود که در این میان در تمامی مولفه‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش وجود دارد و تنها در تصادف به دلیل عدم رعایت فاصله طولی 18 درصد افزایش دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه همچنان وقوع تصادف در 30 کیلومتری شهرها بیشتر از دیگر نقاط است، گفت: در طرح نوروز 96، 59 درصد از کل تصادفات در 30 کیلومتری شهرها رخ داده است که در این خصوص لازم است هم شهرداری‌ها و هم وزارت راه اقداماتی را دراین زمینه انجام دهند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم تا از علائم و بنر برای هشدار در این محدوده استفاده شود.

ایجاد توقفگاه‌هایی برای استراحت مردم در طول جاده‌ها

فرمانده پلیس راه کشور با اشاره به آمار واژگونی خودروها اظهار کرد: واژگونی خودروها آن هم به شکل تک خودرویی موضوعی است که در حوادث طرح نوروزی 96 به چشم می‌خورد که لازم است در این خصوص نسبت به خستگی و خواب آلودگی رانندگان هشدارهای لازم داده شود. در همین راستا نیز در طول جاده‌ها توقفگاه‌هایی برای استراحت مردم ایجاد خواهد شد و همچنین اختلاف سطح بین جاده و کناره جاده نیز باید اصلاح شود.

به گفته حمیدی بیش از 37 درصد از کل تصادفات منجر به واژگونی، در پنج استان خراسان رضوی، اصفهان، شمال استان فارس، سمنان و آذربایجان شرقی رخ داده است.

احتمال برفی شدن جاده‌ها در نوروز

حمیدی همچنان با اشاره به پیش بینی هواشناسی از احتمال بارش برف در روزهای پایانی امسال و نوروز 97 اظهار کرد: برآورد هواشناسی این است که امسال بارش برف و باران به آخر زمستان و حتی فروردین ماه موکول خواهد شد. از این رو لازم است که مسافران نوروزی آمادگی لازم را در این خصوص داشته باشند. برنامه ریزی سفر نیز امر مهمی است که حتما مسافران و رانندگان باید آن را رعایت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به استفاده از ظرفیت NGOها و سازمان‌های مردم نهاد در تامین ایمنی جاده‌ها اشاره کرد و گفت: در جاده‌های کویری که با مسیری یکنواخت روبرو هستیم برای جلوگیری از خسته شدن راننده و از بین بردن یکنواختی مسیر ایستگاه‌های سلامت را در مسیر پیش بینی کردیم و برخی از پایگاه‌ها با استفاده از ظرفیت NGOها مستقر شده‌اند.

ممنوعیت عملیات عمرانی در جاده‌ها از 25 اسفند تا 17 فروردین

فرمانده پلیس راه کشور اصلاح شیب شیروانی جاده‌ها و آشکارسازی نقاط حادثه خیز را از دیگر مواردی برشمرد که بهتر است دستگاه‌های متولی طی فرصت یک ماهه‌ای که تا آغاز طرح نوروزی مانده است نسبت به انجام آن اقدام کنند.

حمیدی با بیان اینکه از 25 اسفند ماه تا 17 فروردین ماه سال آینده انجام کلیه عملیات‌های عمرانی در حوزه پلیس راه ممنوع است، گفت: از ماموران‌مان خواسته‌ایم که در طول استقرار خود و به ویژه هنگام شب حتما چراغ‌های گردان خود را روشن بگذارند. این درخواست را از دیگر خودروهای امدادی و خدماتی در طرح نوروزی نیز داریم، چرا که روشن بودن چراغ‌های گردان به مردم دلگرمی می‌دهد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار