پروژه میدان مرکزی نهاوند سرگردان در میان وعده‌های مسئولان

تبلیغات

پروژه میدان مرکزی نهاوند سرگردان در میان وعده‌های مسئولان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نهاوند، ساختمان دخانیات نهاوند که روزگاری تخریب آن شرط باز شدن شریان و روزنه تنفسی شهر عنوان می‌شد حالا از تخریب آن دو سالی می‌گذرد اما هنوز اندر خم اجرای عملیات محوطه‌سازی است.

یعنی اگر بخواهیم این پروژه را فازبندی کنیم سه فاز، تملک و تخریب، محوطه و زیبا سازی و فضای سبز، و در نهایت اِلمانی که بر اساس مصوبه مدیریت شهری قرار است برای این میدان طراحی، تهیه و نصب شود، هرچند نصب المان در این مکان هنوز جای صحبت بسیاری دارد و عده‌ای هم مخالف المان در این محل هستند اما مصوبه شورا بر نصب آن تأکید دارد.

وعده‌های پیش از تخریب برای دخانیات

اسماعیلی شهردار اسبق نهاوند در سال 91 گفته بود، ساختمان دخانیات و مدرسه مدرس نهاوند به فضای سبز تبدیل می‌شود، این در حالی بود که هنوز کار تملک و تخریب دخانیات به نتیجه نرسیده بود.

یک‌سال پس از این گفته اسماعیلی، نماینده سابق نهاوند در مجلس هم گفت: با توجه به اعلام آمادگی شرکت دخانیات ایران برای واگذاری این ملک به شهرداری نهاوند، مجموعه شهرداری باید نسبت به انجام عملیات عمرانی سریع اقدام کند بر همین اساس هم قرار بود ساختمان شرکت دخانیات نهاوند با 6 هزار مترمربع مساحت که با مدرسه کنار آن که چهار هزار مترمربع است ادغام شده و در این مکان 10 هزار مترمربعی میدان و فضای سبز احداث شود.

سنایی ابراز امیدواری کرده بود: با توجه به نبود هیچ‌گونه منع قانونی در احداث فضای سبز و میدان در این نقطه از شهر نهاوند شاهد آغاز عملیات اجرایی و اتمام آن در کمترین زمان باشیم.

تملک، تخریب و یکسال تنفس شورا!

تملک ساختمان دخانیات و تخریب آن زمان شهرداری فرجی در سال 94 انجام شد و حمایت‌های سنایی، نیکبخت و برخی مسئولان رده‌بالای کشوری در تحقق این موضوع مؤثر بود اما پروژه در مرحله تخریب باقی ماند و شورای چهارم با گفتن این‌که می‌خواهد با برنامه‌ای جامع پیش برود و کار را اساسی ادامه دهد پروژه را یک سالی راکد نگه داشت هرچند پس از آن هم برنامه خاصی پیش گرفته نشد و همین عملیات اجرایی را همان یک‌سال پیش بدون سوخت وقت می‌شد اجرا کرد.

ضرب‌الأجل نیکبخت برای آغاز عملیات اجرایی

پنج آذرماه 94 بود که نیکبخت استاندار همدان به همراه سنایی نماینده سابق نهاوند در مجلس و سفیر ایران در روسیه در شورای اداری این شهرستان حضور یافتند، نیکبخت در شورای اداری گفت: با توجه به این‌که شهرستان نهاوند از داشتن یک میدان مرکزی در شأن مردم نهاوند محروم بود تصمیم بر آن گرفته شد که ساختمان شرکت دخانیات خریداری شود و در اختیار شهرداری قرار گیرد تا به میدان مرکزی شهر تبدیل شود و با حضور در محل پروژه کلنگ آن را بر زمین زدند و برای آغاز عملیات اجرایی آن اختصاص مبلغ 500 میلیون تومان را وعده داد و گفت: نیمی از این رقم در سال(95) و نیم دیگر را در سال آینده (96) به شهرداری نهاوند پرداخت می‌کند.

اعتباری که معلوم نشد کجا رفت

در حالی که از کلنگ‌زنی پروژه دو سال و از آغاز عملیات اجرایی آن بیش از یک‌سال می‌گذرد، چندی پیش هم نماینده و فرماندار به بازدید از این پروژه رفتند که یوسفیان شهردار وقت از تخصیص اعتبار استاندار به این پروژه گفته بود در حالی که این رقم تخصیص نیافته است و هزینه‌هایی که تاکنون برای دخانیات و محوطه‌سازی انجام شده، از محل اعتبارات شهرداری هزینه شده است.

هرچند پیش از این یوسفیان وعده اتمام پروژه را مردادماه 96 و زمانیان سرپرست کنونی شهرداری هم پایان شهریور اعلام کرده بود اما پروژه هنوز لنگ‌لنگان در مرحله اجرا قرار دارد.

 در حال اجرای فاز دو دخانیات هستیم

کارشناس عمرانی شهرداری نهاوند گفت: در حال حاضر کار عمران پروژه تقریباً تمام شده است و کار تأسیسات، زیبا سازی و فضای سبز در مرحله اجرا قرار دارد و علت زمان بر شدن پروژه هم به دلیل نبود اعتبارات بوده است در حالی که 5/1 میلیارد در سه مرحله به این پروژه اختصاص داده شده و اما هنوز رقمی تخصیص داده نشده است.

به گفته مهدی نساری هزینه محوطه‌سازی و فضای سبز و زیباسازی پروژه حدود یک میلیارد تومان بوده است که با اجرای محوطه و زیباسازی به مرحله‌ای می‌رسد که شهروندان می‌توانند از این محل برای تفریح و فضای سبز استفاده کنند.

المان دو میلیاردی ضرورت یا صرف هزینه؟

اما مرحله المان این پروژه که حرف‌های بسیاری دارد این‌که آیا نصب المان ضرورت دارد یا خیر؟ وی در این‌باره می‌گوید: به نظرم نصب المان ضرورتی ندارد آن هم با این شرایط مالی که شهرداری دارد برای ساخت المان حدود دو میلیارد اعتبار نیاز است، اما نظر مدیریت شهری بر نصب المان است که بر مبنای مصوبه شورا بندهای اختصاص یافته که شرایط و موقعیت طرح مورد را عنوان می‌کند، در زمان خاص خود، از طریق فراخوان عمومی انجام خواهد شد.

تاکنون هم طرح‌های مختلفی برای این المان از جانب افراد مختلف حتی جناح‌ها تهیه شده که هیچ‌کدام قابلیت اجرایی ندارد و اغلب به صورت شماتیک بوده است.

بررسی ترافیکی دخانیات هنوز اجرا نشده است

یک موضوع دیگر این‌که دخانیات با هدف ایجاد میدان مرکزی شهر و کاهش بار ترافیکی تملک و تخریب شد، آیا بحث ترافیک در این پروژه کارشناسی شده یا خیر؟، وی پاسخ می‌دهد: از آنجا که هنوز بررسی ترافیکی این پروژه کارشناسی نشده و تنها دخانیات از ارتفاع 10 متر به 20  سانتیمتر کاهش یافته ولی عرض و مساحت آن تغییری نیافته، موقعیت میدان مرکزی به یک بازنگری کلی از نظر ترافیکی نیاز دارد.

با این شرایط هم فصل کاری رو به اتمام است و بر اساس وعده کارشناس عمران شهرداری تا یک‌ماه آینده فاز دو  پروژه باید به اتمام برسد در غیر این‌صورت میدان مرکزی هم به سرنوشت پروژه‌های ورزشی شهر دچار می‌شود.

بحث تامین منابع مالی برای تملک ساختمان دخانیات  مهمترین مانع و مشکل میدان مرکزی نهاوند است

رئیس و سخنگوی شورای شهر نهاوند گفت: در حال حاضر بحث تامین منابع مالی برای تملک ساختمان دخانیات  مهمترین مانع و مشکل پروژه میدان مرکزی نهاوند است.

عبدالعلی ملکی اظهار داشت: برای تملک ساختمان دخانیات طبق قیمت کارشناسی شده حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان تعیین شد که اداره دخانیات به این قیمت کارشناسی شده اعتراض کرد و قیمت بالاتری را برای تملک این ملک پیشنهاد داد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر ما برای تملک این ملک با اداره دخانیات مباحث حقوقی داریم و در این زمینه پرونده حقوقی در جریان است و ما پیگیر و منتظر نتیجه این پرونده هستیم.

ملکی افزود: شورای شهر نهاوند علی‌رغم همه محدودیت‌های حقوقی و قضایی که این پروژه دارد در حد بضاعت و توانی که دارد برای به سرانجام رسیدن این پروژه تلاش می‌کند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر شهرداری نهاوند مانند سایر شهرداری‌های کشور با مشکلات و کمبود منابع مالی مواجهه است و شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی و دولتی که درآمد آن بر مبنای مدیریت و هزینه است برای تملک ساختمان دخانیات با مشکلات مالی مواجهه است.

رئیس و سخنگوی شواری شهر نهاوند بیان کرد: نگاه شورای شهر نهاوند به پروژه میدان مرکزی نگاه اقتصادی نیست بلکه به این پروژه به عنوان مطالبه و حق مردم نهاوند نگاه می‌کند اما این پروژه یک فرآینده و پروسه زمان‌بر است.

ملکی اظهار داشت: پروژه میدان مرکزی نهاوند فازبندی شده است و در کنار بحث فازبندی بحث فضای سبز این پروژه نیز مطرح شده است و در حال حاضر با اداره برق شهرستان نیز در حال مذاکره برای انتقال پست برقی که در محل این پروژه قرار دارد، هستیم.

وی تصریح کرد: دو سال گذشته نیز برای طرح المان این میدان در قالب بروشور فراخوان دادیم و از شهروندان خواستیم که با توجه به تاریخ، تمدن و پیشینه شهر نهاوند یک المان منحصر به‌فرد که برای شهر نهاوند یک برند شود طراحی کنند که طرح‌هایی که برای این المان ارائه شد متأسفانه قالبا یک طرح ساده و تکراری بود که ما این طرح‌ها را نپذیرفتیم.

ملکی افزود: خوشبختانه علی‌رغم همه انتقادهایی که خصوصا در فضای مجازی در مورد عملکرد شورای دوره چهارم شهر نهاوند می‌شود اما این شورا کارهای اصولی انجام داد و می‌توان گفت که کلنگ‌زنی پروژه میدان مرکزی نهاوند از شاهکارهای شورای دوره چهارم شهر نهاوند است.

سخنگوی شورای شهر نهاوند تاکید کرد: برای تملک ساختمان دخانیات زحمات زیادی کشیده شده است و دکتر سنایی نماینده اسبق نهاوند در مجلس شورای اسلامی نقش اصلی را در پیگیری این پروژه داشتند که جای تشکر از ایشان را دارد.

وی عنوان کرد: مغازه‌های جنب میدان مرکزی نهاوند نیز باید تملک شوند که در حال حاضر شهرداری با تعدادی از آن‌ها توافق کرده است که باید طبق نظر کارشناس قیمت‌گذاری شوند و باید همه مغازه‌های جنب میدان تملک شوند که برای تملک نیازمند پیگیری بیشتر و صحبت با صاحبان این مغازه‌ها داریم.

ملکی بیان کرد: پروژه میدان مرکزی نهاوند دارای مطالعات ترافیکی، زیست محیطی، اجتماعی و شهرسازی است که همه این‌ها به صورت یک مجمومه به هم پیوسته هستند و در کنار همه این موارد، مباحث اجرایی پروژه را نیز باید در نظر بگیریم زیرا منابع مالی شهرداری نهاوند به تبع سایر شهرداری‌ها کم است و حجم انبوه بدهی‌های تعهدی و عملکردی شهرداری در کنار همه این موارد باعث طولانی شدن روند اجرایی این پروژه شده است.

وی اظهار داشت: همه این مشکلات به خاطر نقصی است که در سیستم بودجه‌ریزی شهرداری وجود دارد و شورای شهر نهاوند مصوب کرد که مبنای تنظیم بودجه بر مبنای عملکرد باشد تا توازن بین منابع درآمدی و هزینه‌ای برقرار شود.

رئیس شورای شهر نهاوند تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از املاک شهرداری را برای تضمین مبلغ تملک ساختمان دخانیات گذاشته‌ایم و تلاش می‌کنیم که در این فاز پروژه میدان مرکزی حداقل یک فضای سبز مناسب در این میدان احداث شود و بعدا یک المان شکیل که معرف فرهنگ، تمدن و تاریخ نهاوند باشد در این میدان نصب شود.

ملکی افزود: همچنین قصد داریم که هر دو طرف مسیر این میدان را بازگشایی کنیم که مغازه‌های اطراف این میدان از سمت پل سینما به سمت دانشگاه حاج حشمت را باید تملک کنیم و تاکنون شهرداری حدود 9 پلاک را تملک کرده است و چهار پلاک باقی‌مانده نیز باید تملک شوند.

وی عنوان کرد: با تملک این مغازه‌ها و بازگشایی هر دو طرف مسیر این میدان به روان شدن ترافیک شهر کمک بسیار زیادی می‌کند و سنگینی ترافیک خیابان حافظ و خیابان آزادگان از بین می‌رود.

تاکنون یک میلیارد و 400 میلیون تومان برای میدان مرکزی تخصیص یافته است

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: به خاطر اهمیت پروژه میدان مرکزی نهاوند و تاکید استاندار همدان برای به نتیجه رسیدن این پروژه، استاندار شخصا طی نامه کتبی دستور تخصیص مبلغ 500 میلیون تومان اعتبار را برای پروژه میدان مرکزی نهاوند دادند و همچنین به غیر از این اعتبار قبلا نیز مبلغ  900 میلیون تومان توسط استاندار به این پروژه اختصاص داده شده که جمعا تاکنون مبلغ یک میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار برای این پروژه تخصیص داده شده است.

حسن بهرام‌نیا اظهار داشت: با توجه به‌ این‌که این پروژه از مطالبات مهم مردم نهاوند است برای به نتیجه رسیدن این پروژه پیگیری‌های زیادی داشتیم و چندین جلسه در تهران برگزار شد و در این خصوص با وزیر مسکن و شهرسازی دیداری داشتیم که در نتیجه معاون وزیر راه و شهرسازی برای بازدید از این پروژه به نهاوند آمدند.

وی تصریح کرد: در بازدید معاون وزیر مسکن و شهرسازی به همراه مسئولان شهرستان از پروژه میدان مرکزی نهاوند، معاون وزیر دستور دادند که شهرداری طرح مناسبی برای این میدان ارائه دهد تا اعتبارات لازم برای این پروژه اختصاص یابد.

بهرام‌نیا افزود: بعد از بازدیدی که از این پروژه توسط معاون وزیر صورت گرفت متأسفانه تاکنون شهرداری طرح مناسبی برای این پروژه ارائه نداده و پیگیری‌های لازم را برای به نتیجه رساندن این پروژه انجام نداده است.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به این‌که این پروژه از مطالبات مهم مردم نهاوند است و این میدان در مرکز شهر قرار گرفته است رها کردن این پروژه به صورت نیمه‌کاره زیبنده شهر نهاوند نیست و در حال حاضر اعضای شورای شهر و شهرداری نهاوند موظف هستند که پیگیر این پروژه باشند و طرح مناسب را برای این پروژه ارائه دهند تا هرچه سریعتر این پروژه به نتیجه برسد.

به گزارش تسنیم، از نهاوند با توجه به این‌که شهرستان نهاوند سال‌ها از داشتن یک میدان مرکزی که در شأن تاریخ این شهرستان باشد محروم مانده است و با دستور استاندار کلنگ پروژه احداث میدان مرکزی در سال 94 در محل ساختمان دخانیات زده شد، نمیه‌کاره رها شدن این پروژه با این وضعیت در مرکز نه تنها باعث نازیبا شدن چهره شهر تاریخی نهاوند شده است بلکه این پروژه به عنوان یکی از مطالبات مهم مردم نهاوند باید هرچه سریعتر به نتیجه برسد که  این امر همت مسئولان را می‌طلبد.

گزارش از فاطمه ظفری

انتهای پیام/ش

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار